Czym jest zmienność slotów?

Niektóre osoby wybierają automaty na podstawie ich grafiki lub ścieżki dźwiękowej. Warto jednak wiedzieć, że jest kilka aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę. Nie można powiedzieć, że są one ważniejsze, ponieważ dla każdego gracza co innego może mieć znaczenie, a na dodatek to połączenie wszystkich kwestii Tworzy automat dobrym. Dowiedziałeś się już, jak ważna jest stopa zwrotu dla gracza, tym razem dowiesz się czegoś nowego o zmienności, czyli inaczej wariancji. Jest to kolejne określenie automatów, które okazuje się bardzo ważne. Jeśli wiesz, co oznacza zmienność maszyn tego typu, będziesz mógł wygrać automat, który zaspokoi wszystkie Twoje wymagania.

Czym tak naprawdę jest zmienność slotów

Z pewnością wiele razy spotkałeś się z określeniem, że dany automat ma bardzo wysoką zmienność, a ten z kolei ma średnią. Jest to normalne, że na początku Twojej kariery taki oznacznik nie będzie Ci zbyt dużo mówić. Z biegiem czasu, korzystając z wersji demo danych gier, zauważysz, że nie różnią się one wyłącznie pod względem graficznym, a także motywu i symboli, ale również mają one zupełnie inną dynamikę. W tym właśnie momencie dochodzimy do pojęcia zmienności, czyli wariancji.

Zmienność slotu może być określana jako niska, średnia lub wysoka. W niektórych przypadkach, na przykład recenzjach, znajdziesz określenia bardzo niska zmienność lub wariancja wysoka w kierunku średniej. Są gracze, którzy uważają takie określenia za zbędne i trzymają się tych trzech podstawowych, które opisaliśmy na początku. Tobie, jako początkujące, takie szczegółowe określenia mogą się przydać. Na początku radzimy jednak uważać na automaty z nieznaną zmiennością, ponieważ granie w nie może Cię kosztować.

Niektórzy określają zmienność jako ryzyko. W tym wypadku sloty z niską wariancją są nazywane jako te z niskim ryzykiem. Tak samo, jeśli chodzi o te z wysoką wariancją, nazywa się je maszynami z wysokim ryzykiem. Określenie te bierze się z tego, że stawiając w automacie z niską zmiennością masz większe szanse, że część zakładu się zwróci. W wysokiej zmienności wygrana raczej nie będzie do Ciebie wracać w każdym spinie, ale za to po którymś razie dostaniesz więcej, niż stawiałeś.

Jak rozpoznać, jaką zmienność ma slot

W największej ilości przypadków, informacje o tym, jaką zmienność ma dany automat jest podana przez samego producenta. Zostaje ona umiejscowiona przy opisie gier, czasem można ją również znaleźć przy recenzjach danego automatu. Jeśli jednak z pewnych przyczyn nie możesz znaleźć na ten temat informacji, to mamy dla Ciebie trik, który sprawdza się w większości przypadków. Przejdź do wypłat danego slotu i zobacz, co on proponuje za klaster z 3 symbolami i 4 symbolami, a co za klaster z 5 symbolami (liczby te mogą różnić się na podstawie ilości bębnów).

Jeśli zobaczysz, że różnica w wypłacie pomiędzy klasterem z 3 i 4 symbolami nie jest za duża, a za to za to pomiędzy 4 i 5 wynosi nawet 10 x różnicy, jest bardzo możliwe, że masz do czynienia ze slotem z wysoką zmiennością. Z kolei jeśli różnica pomiędzy wszystkimi wypłatami za symbole nie jest zbyt duża (od 2 do 3 lub 4 razy), wtedy jest większa szansa na to, że dany automat ma zmienność średnią lub niską. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to regułą, lecz tylko podpowiedzią na to, jak się zachować. Sam możesz spróbować wyczuć dany slot, grając w niego. W tym wypadku lepiej jednak skorzystać z wersji demo, ponieważ możesz stracić swoje pieniądze.

Niska zmienność i przykłady gier

Sloty z niską zmiennością są szczególnie polecane osobom, które dopiero zaczynają swoją karierę hazardową. Nawet przy małym budżecie można wylosować ciekawe wygrane, chociaż trzeba pamiętać, że nie będą takie wysokie, jak w przypadku automatów z wysoką zmiennością. Jeśli jednak na ten moment nie szukasz wielkiej wygranej tylko chcesz się wdrożyć w ten świat i przy okazji coś wygrać, ten typ maszyn jest dla Ciebie idealny. Takich gier na rynku jest dość sporo, a przykłady znajdziesz poniżej.

  • Tomb Raider i Tomb Raider 2

Obie te gry od Microgaming są tak naprawdę do siebie bardzo podobne. Stosunkowo niska stopa zwrotu dla gracza na początku może zniechęcać, ale tak naprawdę gra w Tomb Raider jest dość przyjemna. Slot oferuje mnożnik wygranych, a także symbol wild, który pomoże w zdobyciu odpowiedniego klastera.

  • Starburst

Jest to chyba najpopularniejsza gra z niską wariancją. Jej popularność świadczy o tym, że tego typu automaty również są rozchwytywane przez graczy. To właśnie podczas gry na Starburst możesz spodziewać się dość częstych wygranych, ale za to niezbyt wysokich. Czekają na Ciebie również bonusy, które pojawiają się całkiem często.

  • Sunny Shores

Sunny Shores to propozycja od Yggdrasil. Gra całą sobą zaprasza gracza do relaksu. Motyw plaży gdzieś w słonecznej krainie, czzęste, lecz dość niskie wygrane, leniwa atmosfera, wszystko to sprawia, że gracz może skutecznie odpocząć po bardziej energicznych i ekscytujących slotach.

Wysoka zmienność i przykłady gier

Na rynku można znaleźć całkiem sporo gier, których zmienność jest bardzo wysoka. Uważa się, że automaty z wysoką wariancją są odpowiednie dla osób, które mają dość duży budżet na gry. Jest to spowodowane faktem, że przy małym budżecie może on zniknąć zanim doczekasz się jakiejkolwiek sensownej wygranej. Maszyny tego typu zazwyczaj mają wiele bonusów, które odpłacają graczom serię pustych spinów. Jeśli wolisz taki rodzaj gry, z pewnością odnajdziesz się w poniższych automatach. Lista ta zawiera najbardziej popularne maszyny z wysoką wariancją.

  • Bonanza

Big Time Gaming już wiele razy zaskoczył swoich fanów poprzez produkowanie różnego typu gier. W kolekcji można również znaleźć slot Bonanza, który jest uważany za wysoko zmienny. Jak przystało na dobry automat tego typu, ma on wiele bonusów, na które warto poczekać. Wśród nich można znaleźć funkcję Rolling Reels i darmowe spiny wraz z mnożnikami.

  • Book of Dead

Ten slot od Play’n Go to obecnie jedna z najbardziej popularnych maszyn na rynku. Jest wybierana przez wielu graczy ze względu na to, że gwarantuje darmowe spiny z poszerzającym się symbolem oraz możliwość zgarnięcia aż 5 000 x stawka gracza. Nie musimy również wspominać o ciekawym, przygodowym motywie slotu.

  • Immortal Romance

Immortal Romance to kolejny slot z wysoką zmiennością. Zdobył on popularność dzięki książkom oraz filmom o wampirach, ponieważ właśnie taką tematykę on przedstawia. Podczas gry masz okazję zdobyć darmowe spiny w różnych odsłonach i to Ty decydujesz, która opcja Cię najbardziej interesuje. Poczekaj kilka spinów, a będziesz mógł cieszyć się większą wygraną.

Podsumowanie

Zmienność jest kwestią, którą warto brać pod uwagę, wybierając slot. Pomaga ona w wybraniu tego automatu, który najbardziej odpowiada wymaganiom danego gracza. Nie oznacza to, że slot z daną zmiennością jest gorszy, każdy automat, ten o niskiej, średniej i wysokiej wariancji ma swoje zalety, lecz pasuje do innego typu graczy. Sprawdź nasze propozycje i sam zobacz, które z nich Ci najbardziej odpowiada.