Jak rozumieć RTP

W recenzjach slotów bardzo często można spotkać współczynnik nazywany RTP. Dla początkujących osób może to być dziwny skrót, który nic im nie mówi, a dla bardziej doświadczonych osób jest to bardzo ważna informacja, która może wiele powiedzieć o slocie. Niektóre osoby wybierają automaty właśnie na podstawie współczynnika RTP, więc oznacza to, że jest on jednak istotny. Jeśli jeszcze nie rozumiesz, czym jest RTP i jak działa, zapraszamy do poniższego artykułu, w którym prosto wytłumaczyliśmy to pojęcie. Dzięki znajomości tego współczynnika będziesz bardziej świadomym graczem, który w rezultacie ma większe szanse na zdobycie wysokiej wygranej.

Czym jest RTP?

RTP to rzeczywiście skrót, który wziął się z języka angielskiego, a po rozwinięciu brzmi Return to Player. Po polsku oznacza to zwrot dla gracza. Na początku może to brzmieć bardzo dziwnie, ale nie należy się martwić, większość osób nie rozumie tego pojęcia za pierwszym podejściem. Szybciej mogą zrozumieć RTP osoby, które już wcześniej grały w gry stołowe. W grach stołowych również używa się RTP, ale znacznie częściej mówi się o przewadze kasyna.

Zależnie od gry oraz układu, przewaga kasyna może wynosić kilka procent, często jest to od około 2 do 10%. W tym wypadku RTP można wytłumaczyć jako odwróconą przewagę kasyna. Ma to sens, ponieważ zazwyczaj w slotach spotkamy się ze współczynnikami, których wyniki wynoszą około 95%. Oznacza to, że około 5% zostanie w slocie, a gracz otrzyma z tej puli właśnie wspomniane 95%.

Jakie sloty wybierać, bazując na RTP?

Nawiązując do przewagi kasyna, wszyscy gracze dążą do tego, aby była ona jak najmniejsza. To właśnie wtedy gracz ma jak największe szanse na wygraną. Dokładnie w ten sam sposób działa RTP, ponieważ dąży się do tego, aby było ono jak najwyższe. Uważa się, że dobra gra to taka, która ma co najmniej RTP 95%. Wyjątek tutaj stanowią sloty z jackpotem progresywnym. Producenci specjalnie obniżają stopę zwrotu dla gracza po to, aby część kwoty z zakładu przełożyć do ogólnej puli. W tym wypadku RTP może wynosić nawet około 92%.

Im większa stopa zwrotu, tym lepiej dla gracza. Dlatego bardzo popularne są automaty, których stopa zwrotu wynosi około 97%. Wynik ten jest już uważany za wysoki. Możesz ten fakt wziąć bez głębszego zamyślenia i po prostu zapamiętać, że najlepiej jest wybierać maszyny hazardowe z jak najwyższą stopą zwrotu. Jednak lepiej jest rozumieć, dlaczego tak się dzieje. Dla przykładu weźmy właśnie automat z RTP 97%. Gracz wydający na ten slot 100 zł powinien dostać z powrotem co najmniej 97 zł.

Wiemy jednak, że powyższy przykład nie jest zbyt realny, ponieważ wyniki grania w sloty byłyby z góry przewidziane, a tak nie jest. Nie dostaniesz 97 zł, suma ta może być o wiele mniejsza lub o wiele większa, w zależności od Twojego szczęścia. Dzieje się tak, ponieważ RTP jest obliczane na podstawie tysięcy a nawet milionów spinów. Dopiero po takiej liczbie można dokładnie określić, jaka jest stopa zwrotu dla gracza. Jeśli więc wynik ten jest obliczany na bazie tylu slotów, a Ty grasz na przykład kilkadziesiąt lub kilkaset slotów, wynik będzie z pewnością inny. Tobie może się akurat nie poszczęścić, a osoba, która zagra chwilę po Tobie dostanie wygraną przewyższającą jej RTP kilkakrotnie.

Jako ciekawostkę możemy dodać, że kasyna online również mogą być określone przez RTP. Oblicza się je na podstawie wszystkich gier oraz tym samym wypłacalności kasyna. Niektóre strony dość chętnie dzielą się takimi informacjami, niektóre wolą zachować je dla siebie. Początkującym radzimy próbować swojego szczęścia na stronie, która ujawnia dane tego typu.

Sloty z najwyższym RTP na rynku

Wiesz już, jak działa RTP i że najlepiej jest wybierać sloty z wysokim RTP. Najwięcej automatów znajdziesz w grupie, która ma około 96%. Nie jest jednak tajemnicą, że jest kilka slotów z naprawdę wysoką stopą zwrotu dla gracza. Korzystaj z nich, jeśli chcesz być bardziej pewny swojej wygranej. Musisz jednak pamiętać, że na wygraną składają się inne czynniki, nie tylko stopa zwrotu. Jest jednak udowodnione, że ma ona również znaczenie. Poniżej znajdziesz przykłady kilku automatów, które wyróżniają się wysokim RTP.

  • MegaJoker to niekwestionowany zwycięzca jeśli chodzi o RTP. Nie znajdziesz slotu z wyższą stopą zwrotu, ponieważ w przypadku tego slotu od NetEnt wynosi ona aż 99%. Oznacza to, że w samym automacie zostaje wyłącznie 1%, co jest naprawdę świetnym wynikiem. Ze względu na tak wysokie RTP każdy gracz powinien grać w MegaJoker, a to się jednak nie dzieje, dlaczego? Okazuje się, że podwyższona stopa zwrotu dla gracza występuje wyłącznie w specjalnym trybie o nawie Supermeter. W normalnym trybie RTP jest bardzo niskie, wynosi wyłącznie 85%.
  • Joker Strike jest grą bardzo podobną do MegaJoker, chociaż stworzoną przez zupełnie innego producenta, Quickspin. Klasyczny motyw obu gier bez wątpienia je łączy tak samo, jak wysokie RTP w specjalnych rundach. Jeśli wybierzesz opcję Hi Roller, będziesz grał ze stopą zwrotu dla gracza o wartości aż 98,11%. W normalnych warunkach ten współczynnik zmniejsza się, ale już nie tak znacznie, jak w przypadku Mega Joker, ponieważ tylko do 96,4%, co jest wciąż wynikiem na wysokim poziomie.
  • 1429 Uncharted Seas nie ma żadnych haków ani specjalnych rund, które podnoszą stopę zwrotu dla gracza. Przez całą rozgrywkę będziesz mógł się cieszyć całkiem wysokim RTP, które wynosi w tym slocie aż 98,5%, co jest rzadko spotykane. Ten slot od Thunderkick ma ciekawy motyw, bonusy z darmowymi spinami, a także zapewnia wysokiej jakości rozrywkę.
  • Blood Suckers to kultowa już gra od NetEnt. Opowiada ona historię wampirów, czyli porusza temat, który był na topie kilka lat temu i nadal jest popularny. Jednak w tym wypadku nie chodzi wyłącznie o ciekawy motyw, ale szczególnie o stopę zwrotu dla gracza, która wynosi równe 98%. Wynik ten jest bardzo wysoki, co połączyć z bonusami i motywem, daje atrakcyjną maszynę do grania.
  • Good Girl, Bad Girl jest jednym z częściej wybieranych slotów i to nie bez powodu. Po pierwsze automat ten ma wysokie RTP, a wynosi ono dokładnie 97,8%. Jest to jedna zaleta, a drugą jest fakt, że w automacie ukrywa się bardzo wysoka wygrana, jaką jest jackpot progresywny. Poza tym maszyna daje graczom możliwość wyboru trybu gry, więc jest to kolejny punkt na plus.

Podsumowanie

Znajomość pojęcia stopy zwrotu dla gracza przyda się każdej osobie, która poważnie myśli o grze w sloty na prawdziwe pieniądze. Jest to pewien opis maszyny, który dużo o niej mówi, więc przed wydawaniem pieniędzy na dany slot warto zainteresować się, jakie jest dokładnie jego RTP. Szybko zauważysz, jaka jest różnica pomiędzy automatami z wysoką stopą zwrotu dla gracza oraz niską.