Skrill

Autorstwa Magdalena
12 lutego, 2024

Skrill (wcześniej Moneybookers) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych platform w świecie hazardu internetowego. Nie jest to jednak żadnego rodzaju kasyno, a portfel internetowy, który pozwala nam na dokonywanie płatności do bukmacherów oraz kasyn. Chociaż oczywiście nie służy wyłącznie w tym celu, to w większości przypadków właśnie do tego jest wykorzystywany.

  • Obsługa aż 40 walut
  • Niskie prowizje wypłaty środków z powrotem na konto
  • Natychmiastowe wpłaty i bardzo często też wypłaty
  • Na odpowiedź ze strony obsługi klienta często musimy trochę poczekać
  • Od 2017 gracze z Polski nie mogą dokonywać wpłat do zagranicznych (nieposiadających polskiej licencji) bukmacherów

O Skrill

Skrill to jeden z najbardziej znanych na świecie portfeli internetowych, wywodzący się z Wielkiej Brytanii. Marka posiada swoje główne biuro w Londynie oraz należy do ogromnej grupy kapitałowej Paysafe Group, która pod swoim szyldem trzyma również takie giganty jak Neteller i Paysafecard.

Strona internetowa Skrill jest dostępna w całej masie różnych języków, w tym polskim. Są to: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, polski, grecki, rumuński, rosyjski, turecki, czeski i chiński. Będziemy tutaj także zmuszeni zweryfikować swoją tożsamość. Możemy tego dokonać w bardzo prosty sposób – wystarczy przesłać skan dokumentu tożsamości (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport) lub wykonać przelew weryfikacyjny.

Możemy tutaj trzymać swoje środki oraz dokonywać nimi płatności – zupełnie tak, jak w przypadku najpopularniejszego na świecie systemu płatności PayPal. Jednak w przeciwieństwie do PayPala, Skrill jest ukierunkowany wyłącznie na graczy kasyna oraz zakładów bukmacherskich. Nie oznacza to, że nie zapłacimy za pomocą Skrill w zwykłych sklepach internetowych bądź za inne różnego rodzaju transakcje, aczkolwiek nasze opcje w tym zakresie są znacząco ograniczone.

Skrill to zdecydowanie globalna i powszechnie wykorzystywana na całym świecie platforma. Jeśli chodzi o świat hazardu, to razem ze swoją największą konkurencją (Neteller), Skrill jest absolutnym numerem jeden. Jednak nie wszyscy gracze mogą cieszyć się możliwościami tego portfela. Nie jest on bowiem dostępny dla graczy z każdego kraju i między innymi w 2014 roku Skrill ograniczył użytkowników z Kanady. Nie obsługuje także graczy ze Stanów Zjednoczonych, za wyjątkiem użytkowników z New Jersey, Delaware i Nevada, którzy mogą dokonywać wpłat do lokalnych i licencjonowanych kasyn, a także oferuje Amerykanom możliwość obstawiania wyścigów konnych dla osób z wielu stanów. Aczkolwiek płatności do stron hazardowych niezarejestrowanych na terenie USA, pomimo że akceptują one graczy ze Stanów Zjednoczonych, nie zostaną przetworzone.

Nas jednak zapewne bardziej interesuje jak to wygląda w Polsce. Osoby, które już siedzą trochę w hazardzie internetowym z pewnością wiedzą jaka jest sytuacja. Niestety, ale wraz z wejściem ustawy hazardowej zarówno portfel Skrill, jak i portfel Neteller przestały akceptować płatności do stron hazardowych nieposiadających licencji w Polsce. Oczywiście, obejmuje to tylko osoby zamieszkałe na terenie Polski. Jeżeli przebywamy obecnie w innym kraju Europy bądź świata, np. Wielkiej Brytanii czy Niemczech (jak wiele osób w Polsce), i jesteśmy w stanie zweryfikować nasz adres zamieszkania w tym kraju, ponownie możemy korzystać w pełni z obu tych portfeli. Dla dużej części graczy jest to jednak niemożliwe, dlatego metoda Skrill (i jednocześnie też Neteller) w dużym stopniu straciły na popularności w naszym kraju.

Historia – czyli jak powstał Skrill

Warto tutaj też wspomnieć o historii Skrill. Marka została założona w czerwcu 2001 roku pod nazwą Moneybookers i już w 2002 roku otrzymała akceptację FCA. Od tej pory prężnie się rozwijała – w 2005 roku Skrill zgromadził milion klientów, a zaledwie 3 lata później (w 2008 roku) liczba zarejestrowanych użytkowników wynosiła już 6 milionów!

W 2009 roku portfel internetowy Skrill nawiązał współpracę z jedną z największych marek na świecie – eBay, i niedługo po tym zaczął oferować własną kartę prepaid. Rok później firma zmieniła nazwę z pierwotnie przyjętego Moneybookers na Skrill, a licznik zarejestrowanych klientów wynosił aż 20 milionów! Trzy lata później pozycja firmy na rynku umocniła się jeszcze bardziej – wykupiła ona PaySafeCard oraz przeprojektowała swoją stronę internetową.

W 2014 roku firma wykupiła Ukash, a w 2015 roku, paradoksalnie, sam Skrill został wykupiony przez swojego największego rywala – Neteller. W 2017 roku jednak zarówno Skrill oraz Neteller zaprzestali obsługi płatności do nielicencjonowanych w Polsce kasyn. I w ten sposób popularność obu tych systemów w naszym kraju mocno spadła.

Skrill – jak to działa?

Okej, ale teraz zastanówmy się jak to wszystko działa. Co takiego oferuje Skrill, czego nie oferują inne platformy (oprócz popularności) oraz z jakich funkcji możemy tutaj tak naprawdę skorzystać?

Przede wszystkim powinniśmy się zapoznać z obowiązującymi opłatami. To prawda – wszystkie wpłaty do stron hazardowych (przynajmniej po stronie Skrill) są darmowe. Aczkolwiek pozostałe funkcje tego portfela już niekoniecznie. Poniżej przedstawiamy niewielką tabelkę z opłatami za najczęściej wykonywane przez klientów czynności.

 

Rodzaj czynności Opłata Kiedy jest naliczana?
Zasilenie portfela 1.00% Przy każdej wpłacie, niezależnie od metody.
Przewalutowanie 3.99% W przypadku transakcji obejmujących zamianę walut zostanie naliczona dodatkowa opłata.
Nieaktywność 5 EUR Jeśli nasze konto jest nieaktywne przez 12 miesięcy bądź dłużej (nie logujemy się, nie dokonujemy transakcji), Skrill zacznie nam naliczać opłatę równą 5 EUR za każdy miesiąc nieaktywności (licząc od 13 miesiąca).
Wysyłanie pieniędzy 1.45% / za darmo Brak opłat jeżeli skorzystamy z przelewu pieniężnego Skrill, aby wysłać pieniądze bezpośrednio na rachunek bankowy.
Wypłata pieniędzy 7.50% W przypadku wypłaty na kartę Visa i przelewu bankowego

 

Warto tutaj również wspomnieć, że Skrill oferuje swoim klientom także kartę prepaid MasterCard, która dostępna jest w czterech walutach: PLN, EUR, USD, GBP. Możemy z niej korzystać dokładnie tak samo, jak z każdej innej karty MasterCard i dokonywać nią płatności w sklepach, czy wypłacać pieniądze z bankomatu. Aczkolwiek należy zauważyć, że bankomaty Planetcash w Polsce odrzucają tą kartę.

Wydanie takiej karty nie jest darmowe – firma nalicza sobie 10 EUR w postaci opłaty rocznej za posiadanie karty. Musimy się także liczyć z tym, że wypłaty z bankomatów za pomocą karty Skrill również nie będą darmowe – zostanie nam tutaj naliczona opłata równa 1.75% wypłacanej kwoty.

Jednym z minusów portfela Skrill (i jednocześnie portfela Neteller) jest to, że od jakiegoś czasu kasyna przestały oferować bonusy dla wpłat dokonanych za pomocą tych dwóch najpopularniejszych portfeli. O ile jeszcze kilka lat temu zostało to wprowadzone jedynie przez kilka największych platform bukmacherskich oraz kasyna, to dziś jest to już w zasadzie standardem stosowanym przez praktycznie każdą stronę hazardową. Oczywiście nie ogranicza nas to w żaden sposób z późniejszego korzystania z tych portfeli – jedynie wpłaty, które są kwalifikatorami do danej promocji zostały objęte tą regułą. Do zwykłej gry w kasynie możemy korzystać z obu tych rozwiązań bez ograniczeń.

Klienci mogą także ubiegać się o konto VIP w Skrill, które niesie za sobą multum korzyści w porównaniu z posiadaniem zwykłego konta. Istnieje jednak jeden warunek, który niestety nie każdy gracz jest w stanie spełnić – w ciągu trzech miesięcy musimy dokonywać transakcji do bukmacherów, kasyn, czy innych stron hazardowych będących partnerami Skrill na przynajmniej 6000 EUR.

Graczom z kontem VIP przysługują jednak liczne korzyści. Są to:

  • Darmowe wpłaty na ich konta
  • Osobisty doradca (dotyczy tylko statusów VIP Gold i Diamond)
  • Transakcje bez limitów
  • Nieograniczone wpłaty za pomocą karty bankowej
  • Możliwość prowadzenia konta w wielu różnych walutach (normalni użytkownicy mogą tylko w jednej, której nie mogą zmienić)

Ponadto zwykli gracze są chronieni jedynie do 1000 EUR w przypadku bankructwa firmy Skrill – niezależnie od tego, ile posiadają środków w portfelu. Zasada ta nie obejmuje jednak graczy ze statusem konta VIP.

Warto tutaj również poruszyć aspekt bezpieczeństwa. Sam w sobie Skrill jest bardzo dobrze zabezpieczoną platformą – nie chroni to nas jednak w żaden sposób, jeżeli sami popełnimy błąd. Koniecznie należy tutaj zwrócić uwagę na podanie do rejestracji adresu e-mail do którego mamy dostęp tylko my i nie ma szans, aby ktoś się na niego włamał. Jeżeli ktoś wpadnie w posiadanie naszego e-maila, to pozostaje nam pomachać zgromadzonym w naszym portfelu finansom.

Jak to zostało wspomniane na początku recenzji przy plusach i minusach tego portfela, powszechną strategią przyjmowaną przez oszustów jest to, że wysyłają oni fałszywe maile z prośbą o zalogowanie się do portfela za pomocą ich linku, w celu np. dodatkowej weryfikacji bądź sprawdzenia czegoś. Zawsze powinniśmy sprawdzać od kogo przyszedł dany e-mail i najlepiej logować się tylko przez oficjalną stronę główną – nie z żadnych dodatków linków.

Na szczęście Skrill umożliwia klientom także weryfikację dwuskładnikową, która znacząco zwiększa nasze bezpieczeństwo. W tym celu należy przejść do zakładki Ustawienia i następnie zainstalować na swoim smartfonie 'Google Authenticator’. W ten sposób, aby zalogować się do portfela Skrill będziemy musieli podać specjalny kod wygenerowany przez tą aplikację na naszym telefonie.

Oczywiście, istnieje również klasyczna opcja zabezpieczenia naszego konta kodem PIN. Jest to jednak o wiele mniej bezpieczna metoda niż weryfikacja dwuskładnikowa, dlatego jeżeli trzymamy w portfelu jakiekolwiek sumy, których nie chcielibyśmy stracić – zdecydowanie lepiej jest wybrać tą pierwszą opcję.

Obsługa klienta

Warto tutaj także wspomnieć o obsłudze klienta, która o ile stoi na wysokim poziomie pod względem jakości udzielanych odpowiedzi, bardzo kiepsko wypada jeśli chodzi o czas odpowiedzi. Średnio kilka dni roboczych musimy poczekać na odpowiedź ze strony Skrill, a gdy akurat nałoży się w danym czasie wiele odpowiedzi naraz – nie jest niespotykanym, aby uzyskać odpowiedź po dopiero 2 tygodniach. Czas odpowiedzi wydłuży się jeszcze bardziej, gdy akurat są jakieś święta (np. Bożego Narodzenia czy Wielkanoc).

Dużą zaletą jest jednak to, że z pracownikami Skrill możemy skontaktować się zupełnie w języku polskim, a także 11 innych językach. Na dodatek, w przeciwieństwie do wielu innych platform, Skrill posiada naprawdę świetnie przygotowany dział FAQ, dzięki czemu zadanie pytania nie zawsze jest koniecznością. Jeżeli nasz przypadek nie jest szczególnie indywidualny, z pewnością znajdziemy odpowiedź na nurtujące nas pytanie w przygotowanym przez markę dziale FAQ.

Jakie kasyna akceptują Skrill?

Jeżeli zastanawiasz się w jakich kasynach możesz skorzystać z portfela Skrill – w większości z nich! Ciężko jest bowiem znaleźć kasyno, które nie akceptuje tej metody płatności. Poniżej zamieszczamy listę z przykładowymi kasynami, gdzie będziemy mogli dokonać wpłaty za pośrednictwem portfela Skrill. Musimy jednak pamiętać, że jeśli mieszkamy na terenie Polski, próba takiej wpłaty za pomocą Skrilla zostanie zablokowana.

• Betsson
• Energy Casino
Boa Boa
Wazamba
YoYo Casino
• i wiele, wiele więcej!

Co to jest Skrill?

Skrill to jeden z najbardziej znanych na świecie portfeli internetowych, wywodzący się z Wielkiej Brytanii.
Marka posiada swoje główne biuro w Londynie oraz należy do ogromnej grupy kapitałowej Paysafe
Group, która pod swoim szyldem trzyma również takie giganty jak Neteller i Paysafecard.

Czy Skrill obsługuje język polski ?

Strona internetowa Skrill jest dostępna w całej masie różnych języków, w tym polskim. Są to m.in.
angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, polski, grecki, rumuński, rosyjski, turecki, czeski i
chiński.

Czy wymagana jest weryfikacja tożsamości?

Będziemy tutaj także zmuszeni zweryfikować swoją tożsamość. Możemy tego dokonać w bardzo prosty
sposób – wystarczy przesłać skan dokumentu tożsamości (dowód osobisty, prawo jazdy, paszport) lub
wykonać przelew weryfikacyjny.

Co jest największą wadą Skrill'a?

Od 2017 gracze z Polski nie mogą dokonywać wpłat do zagranicznych (nieposiadających polskiej
licencji) bukmacherów.

Czy platforma jest bezpieczna ?

Skrill umożliwia klientom także weryfikację dwuskładnikową, która znacząco zwiększa nasze
bezpieczeństwo. W tym celu należy przejść do zakładki Ustawienia i następnie zainstalować na swoim
smartfonie „Google Authenticator”. W ten sposób, aby zalogować się do portfela Skrill będziemy musieli
podać specjalny kod wygenerowany przez tą aplikację na naszym telefonie. Oczywiście, istnieje również
klasyczna opcja zabezpieczenia naszego konta kodem PIN.