Revolut

Autorstwa Magdalena
20 maja, 2021

Revolut to stosunkowo nowe rozwiązanie, które jednak bardzo szybko zdobyło ogromną popularność zarówno w Polsce, jak i w Europie. Pomimo tego, że Revolut jest z nami już od 2015 roku, dopiero w grudniu 2018 marka otrzymała europejską licencją bankową od Banku Litwy (lit. Lietuvos bankas), pozwalając już na otwarcie konta bankowego.

Szybkiemu wzrostowi popularności platformy Revolut nie możemy się jednak dziwić, ponieważ możliwości jakie oferuje ta platforma są naprawdę ogromne. Przede wszystkim głównym powodem dla którego Revolut odniósł tak spory sukces jest możliwość bezpośredniej zamiany walut po bardzo atrakcyjnym kursie. Jak wiemy, jednym z problemów zamiany walut w kantorach bankowych są daleko odbiegające kursy od tych rzeczywistych. W przypadku banku Revolut, konwersji jednej waluty do drugiej dokonujemy po kursie rzeczywistym – nic na takiej wymianie nie tracimy w odniesieniu do cen rzeczywistych. I co jest w tym wszystkim najlepsze – wszystko jest bardzo proste i dostępne dla nas za jednym kliknięciem.

Jednak fakt natychmiastowej zamiany walut po kursie rynkowym to tylko jeden z aspektów geniuszu tego rozwiązania. Drugim jest to, że niezależnie od tego, gdzie jesteśmy – za pomocą zaledwie jednej karty możemy dokonać płatności w wielu walutach. Nawet stojąc w kolejce w sklepie możemy bardzo szybko dokonać konwersji jednej waluty do drugiej. I co nawet lepsze – nie obejmuje to wyłącznie walut tradycyjnych, bo istnieje też możliwość konwersji walut fiat do kryptowalut.

Niestety jednak nie jesteśmy w stanie wykorzystać banku Revolut do płatności do platform hazardowych. Istnieje jednak naprawdę całe mnóstwo różnego rodzaju zastosowań dla tej metody płatności, nawet w zakresie świata hazardu – np. szybka oraz wygodna zamiana walut i wpłata do portfela, który umożliwia nam zasilenie naszego konta w kasynie.

O Revolut

Revolut jest wywodzącym się z Wielkiej Brytanii fintechem, który został założony 1 lipca 2015 roku, i od grudnia 2018 roku, otrzymując europejską licencję bankową od Banku Litwy, jest również bankiem. Do grudnia ubiegłego roku użytkownicy mieli jednak pewne wątpliwości odnośnie tego systemu i często wymieniali brak licencji bankowej jako wadę Revolut. Firma jednak sprostała oczekiwaniom i taką licencję otrzymała.

Revolut prężnie się rozwija – kultura podróżowania po świecie jest teraz bardziej powszechna niż kiedykolwiek – i również w Polsce coraz więcej ludzi regularnie podróżuje po Europie czy za granicę. Na chwilę obecną, w 2019 roku, Revolut posiada już 3 miliony klientów – z czego prawie pół miliona to użytkownicy z Polski.

Co wyróżnia Revolut? Przede wszystkim naprawdę świetnie przygotowana i bardzo przejrzysta aplikacja mobilna w której z łatwością się odnajdziemy. Dostęp do aplikacji jest zabezpieczony 4 cyfrowym kodem a także funkcją „Touch ID”. Za pomocą aplikacji możemy kontaktować się z obsługą klienta, wymieniać waluty, wykonywać międzynarodowe przelewy bankowe, przesyłać środki do innych użytkowników i wiele więcej. Aplikacja pozwala nam na skorzystanie ze wszystkich funkcji jakie ma do zaoferowania platforma Revolut.

Revolut oferuje swoim klientom także prowadzenie licznych subkont walutowych. A dostępnych tutaj walut jest naprawdę sporo. Możemy skorzystać z funtów brytyjskich, euro, koron szwedzkich, riala saudyjskiego, liry tureckiej, korony duńskiej… i w zasadzie z prawie każdej waluty na świecie!

Konta Revolut

Jak się zapewne możemy domyśleć – w Revolut mamy możliwość otworzenia więcej niż jednego rodzaju konta w zależności od naszych potrzeb i preferencji. Poniżej przedstawimy krótki opis każdego z trzech dostępnych rodzajów kont.

  • Standard – podstawowa wersja konta Revolut, która jest domyślna dla każdego nowego użytkownika. Konto standard jest w pełni darmowe, aczkolwiek charakteryzuje się większymi ograniczeniami w porównaniu z dwoma kolejnymi, płatnymi wersjami. Jesteśmy tutaj ograniczeni między innymi miesięcznym limitem wypłat równym 800 zł.
  • Premium – wersja płatna 30 zł miesięcznie, w ramach której otrzymujemy także dostęp do 5 kryptowalut, kart wirtualnych, darmowego ubezpieczenia, karty LoungeKey, a także większego limitu wypłat z bankomatu (1600 zł)
  • Metal – najbardziej prestiżowa i jednocześnie najdroższa (50 zł miesięcznie) wersja konta Revolut. W ramach tej wersji możemy otrzymać również cashback za zakupy w Europie (0,1% cashback) oraz poza Europą (1% cashback), a także przysługują nam darmowe wypłaty z bankomatu do nawet 2400 zł.

Poniżej zamieszczamy także krótkie porównanie wszystkich oferowanych przez Revolut funkcji z wyszczególnieniem tych przysługujących wyłącznie dla danego rodzaju konta.

Standard Premium Metal
Opłata miesięczna 0 zł 30 zł 50 zł
Limit wymiany walut 20 000 zł miesięcznie
Limit darmowych wypłat z bankomatu 800 zł miesięcznie 1600 zł miesięcznie 2400 zł miesięcznie
Ubezpieczenie •        Ubezpieczenie medyczne

•        Ubezpieczenie od opóźnionych lotów

•        Ubezpieczenie od zagubionego bagażu

•        Ubezpieczenie medyczne

•        Ubezpieczenie od opóźnionych lotów

•        Ubezpieczenie od zagubionego bagażu

Dostęp do kart wirtualnych Tak Tak
Dostęp do kryptowalut Tak Tak
Dostęp do karty LongueKey Tak Tak
Funkcja cashback 0,1% za zakupy w Europie i 1% za zakupy poza Europą

Bezpieczeństwo

Kolejnym aspektem marki Revolut jaki koniecznie trzeba poruszyć w tej recenzji jest bezpieczeństwo. Zanim Revolut uzyskało licencję bankową, użytkownicy często kwestionowali racjonalność trzymania tutaj większej ilości środków. I słusznie, bo o ile firma spełniała wymogi brytyjskiego Financial Conduct Authority (FCA), to klienci byli tutaj ubezpieczeni jedynie na kwotę maksymalną równą 1000 GBP (około 5000 zł).

Było tak przez aż 3,5 roku, czyli większość czasu istnienia Revolut. Od niedawna jednak Revolut posiada już licencję bankową od Banku Litwy i ubezpiecza swoich klientów aż do 100 000 EUR.

Oczywiście Revolut jest też bezpiecznym rozwiązaniem jeśli chodzi o samo korzystanie z tej metody płatności. O wszystkich transakcjach jesteśmy informowani komunikatem na naszym telefonie. Nawet jeśli byśmy zgubili nasz telefon, to ze względu na Touch ID (odcisk palca) i kod PIN, który należy podać przy każdym logowaniu, nikt nie będzie w stanie dostać się na nasze konto. Jeżeli zgubimy kartę i ktoś zacznie dokonywać za jej pomocy transakcji – bardzo szybko się o tym dowiemy z poziomu naszego telefonu.

Weryfikacja

Oczywiście, aby korzystać z konta Revolut będziemy musieli także dokonać weryfikacji tożsamości. Jest to stosunkowo łatwy proces przez który powinniśmy przejść już na samym początku – funkcje dla niezweryfikowanych użytkowników są trochę ograniczone. Poza tym lepiej mieć to z głowy zanim zaczniemy aktywnie korzystać z tego systemu.

Do weryfikacji będziemy potrzebować skanu dokumentu tożsamości (dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport) i potwierdzenia adresu zamieszkania (może być wyciąg z banku). Konieczne będzie także dokonanie przelewu weryfikacyjnego na niewielką kwotę z naszego konta bankowego.

Skarbiec

Skarbiec (ang. Vault) to kolejna ciekawa funkcja dostępna w systemie Revolut. Pozwala ona na odkładanie niewielkich kwot z każdej transakcji na wyznaczony przez nas cel. Oczywiście, Revolut nie pozwala nam prowadzić rachunku oszczędnościowego – czyli odłożone przez nas pieniądze nie będą oprocentowane. Jest to jednak bardzo fajna funkcja dla każdego, kto potrzebuje dodatkowej motywacji w spełnianiu swoich postanowień oszczędnościowych.

Płatności do kasyn za pomocą Revolut

Niestety, ale nie ma tutaj możliwości dokonywania płatności za pomocą karty Revolut do żadnej z platform hazardowych – ani kasyn, ani bukmacherów. Nie jest to jednak w żaden sposób powiązane z ustawą hazardową z 2017 roku – zakaz ten obejmuje graczy ze wszystkich krajów i wynika bezpośrednio z regulaminu Revolut.